Teated

Teated

Reede, 10.11.2023

Alates kell 19:00 ühine õhtusöök

 Laupäev, 11.11.20 23 

 

tegevused:
koroonavõistlus eesti meistri Saksamaal väljaselgitamiseks (rändkarikas)
––––
jakkolovõistlus eesti meistri saksamaal väljaselgitamiseks (rändkarikas)
––––
laste/noorte jakkolovõistlus
––––
rahvatantsu töötuba eraldi lastele/noortele ja täiskasvanutele
––––


kella 15:00st toimuvad rahvatantsu töötoad, kus õpitakse ja harjutatakse lihtsamaid tantsusamme ja kombinatsioone, mille tulemuseks seatakse ühiselt kokku üks lihtsam rahvatants.

Töötuba viib läbi Kaupo Kitsing, kes on TTÜ Tantsuansambel Kuljus vilistlane ja Hamburgi rahvatantsurühma Pääsuke juhendaja.

kontsert:
kell 20:00 esineb keelpillikvintett Lõõm.
(Johan Kristjan Aimla, Lisanna Karadik, Sandra Helena Valdma, Kristin Klesment, Anton Hannes Karin)
.


Lõõm on praegu pea ainus Eestis tegutsev keelpillikvintett, kelle repertuaari lõviosa koosneb džäss-ning pärimusmuusikast. Kvintetti kirjeldades on läbiv märksõna pühendumus: suur osa koosseisu loominguprotsessist on töö algallikatega - kuulates ja analüüsides ülima põhjalikkusega nii eesti pärimusmuusika arhiivisalvestisi kui ka džässilegendide mängu.


Lõõm esitab orginaalseid seadeid populaarsetest džässi hittidest ning seab täiesti uude võtmesse eesti pärimusmuusikat, peale selle on kavas ka Johan Kristjan Aimla oringinaallooming. Kava on väga mitmekülgne: alustades Charlie Parkeri bebopist kuni Chick Corea ladinarütmideni välja, külastades ka Raimond Valgre aegumatuid viise. Kui džässimeistritele on kummardus tehtud, liigub Lõõm aga ajas veelgi tagasi ning võtab käsile eesti labajala, proovides ühtpidi säilitada sajanditaguseid külapillimehe traditsioone, kuid samas lisades omaltpoolt sellele tänapäevast linnamüra.
2023. kevadel võitis Lõõm Viljandi pärimusmuusika keskuse konkursil Noor pärimusbänd 2023 I koha.

 Pühapäev, 12.11

Hommikune jumalateenistus, kell 12:00 ühine lõunasöök




Eesti Kultuuripäevad Haus Annabergis 2024


EÜSL kutsub kõiki 26.–28. April 2024
kultuuripäevadele Haus Annabergi (Annaberger Str. 400, Bonn).
Sel aastal oleme valinud programmi esinejad, kes avavad eesti kultuuri selle erinevatest külgedest. Lisaks ettekannetele pakume võimalust aktiivset kaasa lüüa nii loominguliselt, musikaalselt, keeleliselt kui ka keha-liselt. Kutsume Sind, armas EÜSLi liige, armas Eesti sõber, kultuurielamusi saama!


Mida on oodata?

Reede, 26. aprill

Meie külalisteks on Anne-Mai Tevahi ja Lauri Räpp rännakuga „Luulest lugudeni“.

Anne-Mai Tevahi on näitleja ja luuletaja. Tema sulest on ilmunud kaks luulekogu "Puudutatav” ja “Ma hingan su Armastust”. „Mind inspireerib loodus. Aastaajad, õhtud, hommikud. Neis on peidus nii palju, kui ainult osata vaa-data ja tunnetada“. Ta on astunud üles erinevatel eesti lavadel väga mitmekülgsetes rollides. “Need lavalauad, kus ma olen, on minu taevas”. Lisaks annab ta avaliku esinemise ja draamatunde nii noortele kui ka täiskasvanutele.

Lauri Räpp on kirjanik, maailmarändur, tekstilooja ja laulusõnade autor. Tema sulest on ilmunud viis raama-tut, viimane neist auhinnatud luulekogu „Lihtsate asjade tähtsus“. Möödunud aasta lõpul ilmus Lauri poolt koos-tatud luulekogu “Ajatu puudutus. 120 luuletust inimeseks olemisest”, kuhu ta kirjutas ka kaksteist vaheteksti. Lisaks on ta kirjutanud lastenäidendi, hulgaliselt kolumne ja artikleid. Lauri ise on öelnud järgmist. “Minu inspirat-siooniks on elu kogu oma ilus ja valus, inimesed selle keskel koos oma lugudega ja loodus, mis mind ümbrit-seb nii armsal kodumaal kui maailma teisel serval.”

 Laupäev, 27. aprill

Pärtel Piirimäe on Tartu Ülikooli mõtteloo professor. Ta on õppinud Tartus ja Göttingenis ajalugu ning Cambridge’s mõttelugu ja poliitiliste ideede ajalugu. 2007. aastal kaitses ta Cambridge`i Ülikoolis doktorikraa-di ajaloo erialal ning töötas aastatel 2006 -2018 vanem-teaduri ja dotsendina Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudis. Tema uurimisvaldkondadeks on varauusaja mõttelugu Euroopas ja Läänemere piirkonnas, rahvus-vahelise poliitilise ja õigusliku mõtte ajalugu ning propa-ganda, publitsistika ja ajalookirjutise ajalugu. Eesti Mõtte loo uurimisest on ta kirjutanud artikli „Eesti mõtteloo uurimine 21. sajandil“ (Acta Historica Tallinensia 26(1)2020). Meile toob ta kaasa ettekande teemal „Eesti mõtteloo uurimisest: historiograafilisi ja metodoloogilisi vaatenurki“.

Daniel Vaarik on suhete korraldaja, ajakirjanik, Levila juht. Tema sulest ilmus dokumentaalromaan „Vapilõvi“. Kersti Kaljulaidist rääkiva dokumentaalromaani autor arutleb selle üle, kuidas kirjutada tipp-poliitiku elulugu. Kuidas olla aus? Kuidas teha seda haaravalt?
Kas elulugu peab olema paks ja väärikas, või hoopis kergesti loetav ja lihtne? Arutame koos ka tänapäeva ajakirjanduse ja meediate osakaalu ühiskonna arengus.

Rabaradapidi

Rabamaastiku tühjus on tuhandete aastate jooksul olnud folkloori inspiratsiooniallikaks.
Marje Peedisson ütleb: „Rabas olen ma mina ise. Ehe. Aus. Mu mõtted loksuvad paika...“
Tartu Miina Härma Gümnaasiumi disainiõpetaja (aasta õpetaja 2019) viib oma ettekandes seiklema Eestimaa rabaradadele ja rabaga seotud raamatutesse.


Millest kõnelevad Kihnu ja Paistu naise rahvariiete esipõlled? Helme naise puusapõll? Töötoas
„Sümbolid ja värvid eesti rahvariietes“ meisterdame Marje Peedissoni juhtimisel ajatute mustritega kaunista-tud kinkekoti, mille saad Annebergist kaasa võtta.


Naised Köögis põimivad kokku vanu ja uusi laule, nad kaasajastavad rahvalaule ja laulavad kaasaegsed laulud rahvalikumaks. Nende laulud on isetehtud ja emakeelsed ning sinna on kirjutatud nelja naise elukogemus ja tunde-keel. Need neli naist on: Kristiina Ehin, Katrin Laidre, Sofia Joons Gylling, Kairi Leivo.
Kontsertõhtul kuuleme laule nende rikkalikust repertuaarist.

Pühapäev, 28. aprill

Infohommik


Suursaadik
Marika Linntam esindab Eesti Suursaat-konda Berliinis. Ta tutvustab meile oma tööülesandeid, räägib Eesti seisukohalt olulisematest sisuteemadest ning vastab küsimustele.

„Üheskoos“ – ÜEKN ja ESTO 2025. Sirle Sööt on olnud Rootsi Eestlaste Liidu esimees aastast 2013, juhtinud Stockholmi Eesti Huvikooli 18 aastat ja on Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu esimees aastast 2023. ESTO 2019 korraldamine on olnud tema seni suurim ja vastutusrik-kaim ülesanne ESTO peakomitee esimehena. Õnnes-tumistest saab julgust juurde ja nii on ta ka 2025 ESTO aktiivseks eestvedajaks.

· Kavas võib tulla muudatusi.

Reede, 5. mai

Filmiõhtu. Mitmete filmikriitikute poolt viimaste aastate üheks tugevaimaks kodumaiseks filmiks nimetatud ja Eesti noore kinopubliku poolt suure aplausiga vastu võetud Jaak Kilmi põnevik „Tagurpidi torn“ on režissööri sõnul mikroühiskonna tekkimise lugu, kus suhted ja väärtushinnangud hakkavad taandarenema. (*MS12) Ühisele filmivaatamisele järgneb vestlusring režissöör Jaak Kilmi ja peaosatäitja Nils Jaagup Englandiga, kes on sündinud ja üles kasvanud Saksamaal

 Laupäev, 6. mai

Kes oma keha ja vaimu sisukaks päevaks energiaga täita soovib, saab päeva sissejuhatuseks osaleda Kundalini jooga tunnis, juhendab Marika Blossfeldt. Ilusa ilma korral toimub tund õues.
Teame kõik, et terves kehas on terve vaim. Ettekandes „Sa ei ole see, mida sööd, vaid see, mida omastad“ pakub Marika põgusa ülevaate seedesüsteemist, seletab seost immuunsüsteemi ja seedetrakti vahel, vastab küsimustele, miks esineb tänapäeval nii palju allergiaid ja toiduvastaseid reaktsioone. Marika seletab lahti, mida tähendab gluteeni- ja kaseiinitalumatus, osutab tähelepanu soolestikus elavate kasulike bakterite tähtsusele meie tervisele ning pakub lahendusi, kuidas toiduga tugevdada nii oma soolefloorat kui ka immuunsüsteemi.

Kirjanik ja semiootik
Valdur Mikita on korduvalt oma raamatutes (“Lingvistiline mets”, “Kukeseene kuulamise kunst” ja “Mõtterändur“) erinevatest vaatenurkadest Eestit ja eestlaseks olemist puudutanud. Nüüd soovib kirjanik ja semiootik Annabergis vestelda teemal „Eestlase hing – kas kiiksu või kääksuga?“. Ilusa ilma korral toimub ettekanne õues.

Teema „Ajurünnak“ taga seisab metoodik, eesti keele õpetaja ning õpikute „E nagu Eesti“, „T nagu Tallinn“, „K nagu Kihnu“ autor
Mall Pesti. Kas ajurünnakust saavad mõttetalgud? Kas tekkinud idee hakkab idanema? Seda kogeme kohapeal … Lisaks toimub pärastlõunal soovijate palvel eesti keele tund algajatele.

Marten Kokk on Eesti esindaja Euroopa Liidu juures Corper I komitees ning tuntud avaliku ja digitaalse diplomaatia ja halduskoostöö propageerija ja eestkõnelejana. Juristina on tema uurimisteemadeks olnud isikute põhiõiguste ja vabaduste piiramine, õigus sõnavabadusele ja eraelu austamisele ning koosolekute pidamise ja ühingute moodustamise vabadus. „Olla või mitte olla? See on küsimus!“. Sõnavõtt on pealkirjastatud „Poliitika või diplomaatia?!“.

„Mustrid ja musid“ – kunstnik
Kairi Uibo viib meid oma töötoas maailma, kus kaheksakannad, viissilmad ning põrguväravad meie õnne kaitsevad. Kairi juhendusel õpime erinevate raskusastmetega trükitehnikaid. Iga soovija saab kätt harjutada ja oma isikliku õnne-sümboli Annabergist kaasa võtta!

Merike Susi ütleb, et erinevate kultuuridega kokkupuude rikastab ja aitab mõista maailmas toimuvat. Merike on armastatud, särav, energiline ja südamesse tungiv artist, laulja ja laulukirjutaja, klahvpillimängija ning muusikaõpetaja. Ta on muusik, kes on pikkade aastate jooksul jaganud lava väga paljude eesti tippartistide ja näitlejatega, võitnud mitmeid muusikaauhindu. Meie kontserdil kõlab peamiselt eestikeelne muusika, kuulda saab ka tema enda kirjutatud laule debüütalbumilt “Üksi üksolemises“. Kontsertõhtu toi-mub kahes jaos – esimene kuulamiseks ja teine saab lõpliku kuju koostöös......

Pühapäev, 7. mai

Infohommik
Kultuuriatašee
Merit Kopli esindab Eesti Suursaat-konda Berliinis. Ta tutvustab meile oma tööülesandeid ning jagab näpunäiteid kultuurihuvilistele informatsiooni kättesaamiste võimalustest.

Janika Truumees tutvustab lähemalt Baltimaade ühisüritust „Suvine pööripäev“, mis toimub 10. juunil Hamburgi lähedal vabaõhumuuseumis Buchholz in der Nordheide.

Kavas võib tulla muudatusi.

Osalustasu



140 eurot EÜSLi liikmetele /170 eurot teistele
(hinna sees programm, kõik toidukorrad, ööbimine Annabergis)
lastele ja üliõpilastele (kuni 26 a): 70 eurot.

Ainult reede: kino + õhtusöök 16 eurot EÜSLi liikmetele, teistele 22 eurot.
Ainult laupäev: sh lõuna- ja õhtusöök 70 eurot EÜSLi liikmetele, 95 eurot teistele.
Laupäev: ainult kontsert 15 eurot eurot EÜSLi liikmetele, 25 eurot teistele.

Osavõtt ainult eelneva registreerimisega.

On ka muid kombineerimisvõimalusi. Palun küsi!
Astu EÜSLi liikmeks ja saa kohe soodustustest osa!


Osavõtt registreerida aadressil osalen.kultuur@icloud.com

Tasumine kuni
12.04.2024 (tasumisega kinnitub Sinu osalus)

Estnische Volksgemeinschaft in der BRD
Postbank Hannover
IBAN: DE20250100300148818301
Märksõna: Kulturtage 2024

Lisainfot leiad www.eüsl.eu

Kohtumiseni EÜSLi Eesti Kultuuripävadel 26.-28. aprill 2024 Annabergis!
EÜSLi juhatus

Share by: